header

اتقان اسناد هویتی مردم ایران بسیار با اهمیت است. مقام معظم رهبری

تاریخچه سازمان و اداره کل

 

سازمان ثبت احوال کشور :

در حال حاضر به صورت سازمانی باشخصیت حقوقی مستقل می باشد که ازلحاظ اداری , مالی ، اجرائی، وظایف ومسئولیتهایی که به عهده دارد بر این استقلال متکی است سازمان مذکور تابع وزارت کشور است و یک سازمان متمرکز محسوب می شود کلیه ادارات ثبت احوال تابع اداره مرکزی بوده و ملزم به رعایت و اعمال قوانین و آئین نامه های مصوب در سطح کل کشور می باشند.

 تاریخچه ثبت احوال:

در تاریخ اول (مهر) 1297 بنا به تصویب هئیت دولت ,اداره سجل احوال در وزارت کشور تاسیس شدو از آن تاریخ , اولین باردر شهر تهران مامورین شهرداری با تنظیم اسناد و توزیع شناسنامه بین مردم مبادرت به ثبت وقایع چهارگانه در دفاتر مربوط کردند قانون مصوب24 خرداد 1304 نیز مقرر نمود ازتاریخ تاسیس اداره ثبت احوال در هر منطقه تمام اتباع ایران باید شناسنامه بگیرند وبه دنبال آن وزارت کشور اداراتی بنام اداره سجل احوال درشهرستانها دایر و شروع به صدور شناسنامه و ثبت وقایع مزبور نمود براساس قانون مصوب خرداد 1307 اداره کل آمارو ثبت احوال بنام اداره کل احصائیه و سجل احوال تابع وزارت کشور تاسیس و مستقلاًشروع بکار نمود بعد از آن نیز در تاریخ 1319 قانون و آئین نامه تهیه و تدوین و پس از سیر مراحل قانونی به ثبت احوال ابلاغ و با عنوان اداره کل آمار و ثبت احوال تغییرنام یافت. در تیر ماه سال 1355 قانون سازمان ثبت احوال کشور به تصویب رسید و فعالیتها و شرح وظایف این سازمان در شکلی نوین آغاز و در سال 1363 توسط مجلس شورای اسلامی اصلاحاتی در پاره ای از موارد قانون مذکور به عمل آمد.

 


تاریخچه اداره کل ثبت احوال خراسان جنوبی :

اداره کل ثبت احوال خراسان جنوبی در 25 شهریور ماه 1383 در  شهرستان بیرجند مرکز استان تاسیس و راه اندازی گردید. همانطور که مستحضریدپوشش ثبت وقایع حیاتی، ارائه آمار و گزارشات جمعیتی، صدور کارت شناسایی ملی، صدور شناسنامه ها بصورت مکانیزه، ایجاد زیر ساخت و صدور کارت هوشمند ملی از اهم وظایف و فعالیتهای ثبت احوال بوده است.

هم اکنون تعداد 11اداره در شهرستانهای بیرجند،قاینات،درمیان،نهبندان،سربیشه،سرایان،فردوس، بشرویه، زیرکوه، خوسف و طبس و 1 اداره در بخش دستگردان  و چهار نمایندگی فعال در بخشهای نیمبلوک و دیهوک زهان و مود مستقر می باشد و درسایر مراکز بخشها که فاقد نمایندگی می باشد  هفته ای دو روز توسط همکاران در مراکز بخش ها خدمت رسانی به مردم انجام می گیرد.

 


تعداد بازدید این صفحه :50067
تاریخ انتشار صفحه : 1393/01/01

جستجو در سایت

 


 

نظرسنجی

خدمات کارت هوشمند ملی را در کدام مرکز دریافت نموده اید؟

ادارات ثبت احوال
دفاتر پیشخوان
ادارات پست
هنوز ثبت نام نکرده ام.

نظرسنجی
خانه        
میز خدمت